Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 18:38

Θερινό Σχολείο με Θέμα Διαχείριση Οικοσυστημάτων

Δεχόμαστε εκδηλώσεις ενδιαφέροντος για το επόμενο θερινό σχολείο, που θα πραγματοποιηθεί φέτος (25 Αυγούστου έως 3 Σεπτεμβρίου 2022) με τίτλο «TransboundaryEcosystemManagementandConflictPrevention». Το θερινό σχολείο Θα πραγματοποιηθεί στην ορεινή περιοχή Sharr/Sar-Korab-Koritnik που μοιράζονται το Κόσοβο, η Αλβανία και η Βόρεια Μακεδονία. Συντονίζεται από το Πανεπιστήμιο Eberswalde (Γερμανία). Σε αυτό το σχολείο οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να μάθουν στρατηγικές διαχείρισης οικοσυστημάτων σε διασυνοριακές περιοχές, χρησιμοποιώντας αρχές και εργαλεία προσαρμοστικής διαχείρισης (συμπεριλαμβανομένων των προτύπων διατήρησης CMP και του λογισμικού Miradi). Τέσσερις (4) θέσεις είναι διαθέσιμες για φοιτητές από το ΒΕΤ.Οι φοιτητές θα πρέπει να αναλάβουν τα έξοδα και την οργάνωση του ταξιδιού μετάβασης και επιστροφής τους και την ασφάλισή τους στην περιοχή της Λίμνης Σκόδρα. Όλα τα υπόλοιπα έξοδα καλύπτονται από τους διοργανωτές. Το σχολείο θα πραγματοποιηθεί στα Αγγλικά. [Αξία 6 ECTS].Εκδηλώσεις ενδιαφέροντος στον J.M. Halley (jhalley@uoi.gr).

SarLake