Δημήτρη Αλίβερτη

Συνημμένα θα βρείτε το ενημερωμένο Πρόγραμμα της Εξεταστικής του Σεπτεμβρίου για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Το μάθημα "Εξαρτησιογόνες Ουσίες" ακολουθεί την ημερομηνία εξεταστικής της Ιατρικής.
Ημερομηνία εξετάσεων (σύμφωνα με Ιατρική): 8/7/2023 και ωρα 17.00

Συνημμένα θα βρείτε το αναμορφωμένο Πρόγραμμα της Εξεταστικής του Χειμερινού Εξαμήνου 2022-2023.

Κυριακή, 09 Ιανουαρίου 2022 18:55

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ - ΑΜΕΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ EDUPASS

Υπενθυμίζεται πως  εγγραφή στο edupass ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ βάσει της κείμενης νομοθεσίας (άρθρο 4 παρ. 4 του ΦΕΚ4558/Β/2021).

Όσοι δεν έχουν εγγραφεί ακόμη, να προβούν άμεσα στις απαραίτητες ενέργειες και να εγγραφούν.

Αγαπητά μέλη του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών,

Θα θέλαμε για μια ακόμη φορά να σας ευχαριστήσουμε για την συνέπεια την οποία επιδεικνύετε και η οποία συμβάλλει ουσιαστικά στη διατήρηση της ασφαλούς εκπαιδευτικής διαδικασίας και στον περιορισμό της διασποράς της COVID-19 στο Τμήμα.

Ενόψει της επανόδου σας μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων και λαμβάνοντας υπόψη την μέχρι τώρα επιδημιολογική κατάσταση στην πόλη των Ιωαννίνων, θα θέλαμε να επισημάνουμε τα εξής:

1. Για την επάνοδό σας κρίνεται απαραίτητη – ΙΣΧΥΡΗ ΣΥΣΤΑΣΗ – ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ (εμβολιασμένους και μη) η διενέργεια 1 rapidtest έως και 48 ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στους χώρους διδασκαλίας.Για την είσοδό σας στις αίθουσες και τα εργαστήρια ισχύουν τα μέτρα που είχαν ανακοινωθεί κατά την έναρξη του χειμερινού εξαμήνου (επίδειξη των εκτυπωμένων αρνητικών πιστοποιητικών των rapidtest στις εισόδους των κτιρίων και ΟΧΙ με το πιστοποιητικό εμβολιασμού).
    • Κρίνεται απαραίτητη η επανάληψη του έλεγχος και 2 μέρες μετά την πρώτη ημέρα προσέλευσης
  2. Η εγγραφή στο edupassΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ βάσει της κείμενης νομοθεσίας (άρθρο 4 παρ. 4 του ΦΕΚ4558/Β/2021). Παρακαλούνται όσοι δεν έχουν εγγραφεί ακόμη να προβούν άμεσα στις απαραίτητες ενέργειες και να εγγραφούν.
  3. Εξακολουθεί να ισχύει το πρωτόκολλο διαχείρισης του Ιδρύματος.
  4. Συστήνεται ισχυρά η άμεση διενέργεια της επαναληπτικής δόσης του εμβολιασμού σας με βάση τις τρέχουσες οδηγίες.
  5. Δεν επιτρέπεται η συμμετοχή σε ακαδημαϊκές δραστηριότητες δια ζώσης για όσο διάστημα έχετε συμπτώματα όσο ήπια και αν είναι αυτά (π.χ. αίσθημα κόπωσης, πονόλαιμος) και ακόμη και όταν έχετε κάνει rapidtest και είναι αρνητικό (ά). Συστήνεται ισχυρά η αποφυγή κοινωνικών επαφών με τους συμφοιτητές σας όσο είστε συμπτωματικοί/ές.
  6. Συστήνεται ισχυρά η τακτική διενέργεια rapidtest από όλους (πλήρως εμβολιασμένους και μη).
  7. Κρίνεται απαραίτητη η χρήση διπλής μάσκας ή μάσκας FFP2 (ενδέχεται να μην σας επιτραπεί η είσοδος στις αίθουσες/εργαστήρια χωρίς αυτές).
  8. Η τήρηση των μέτρων περιορισμού της διασποράς (χρήση μάσκας σε όλους τους κλειστούς χώρους, υγιεινή χεριών, τήρηση αποστάσεων) εξακολουθεί να είναι κεφαλαιώδους σημασίας.

Σας ευχόμαστε μια δημιουργική χρονιά με υγεία και ευτυχία και παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

Λόγω του γεγονότος ότι εμφανίστηκε θετικό κρούσμα SARS-CoV2 σε φοιτητή του 2ου έτους που συμμετείχε στα μαθήματα της Τρίτης 16/11 καλούνται ΟΛΟΙ οι φοιτητές που παρακολουθούν τα μαθήματα του 2ου έτους (εμβολιασμένοι και μη) να κάνουν το ταχύτερο rapid test πριν προσέλθουν στα μαθήματα/εργαστήρια της Πέμπτης 18/11.

Υπενθυμίζεται πως υπάρχει από το Πανεπιστήμιο προγραμματισμένη διενέργεια τεστ ταχείας ανίχνευσης του κορωνοϊού την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2021 από τις 11.00 μέχρι τις 14.00 στην είσοδο του Τμήματος Φυσικής.

Συνιστάται η παρακολούθηση της υγείας σας για την ύπαρξη συμπτωμάτων:

• Πυρετός
  • Βήχας (συνήθως ξηρός αλλά μπορεί και με απόχρεμψη)
  • Λαχάνιασμα ή δυσκολία στην αναπνοή
  • Κρυάδες, Ρίγος (τρέμουλο)
  • Μυαλγίες
  • Κεφαλαλγία
  • Πονόλαιμος
  • Ξαφνική απώλεια γεύσης ή όσφρησης
  • Ναυτία, έμετος, κοιλιακό άλγος, διάρροιες

Οι κατατακτήριες εξετάσεις εισαγωγής στο Τμήμα ΒΕΤ θα διεξαχθούν σύμφωνα με τον παρακάτω προγραμματισμό:

• Τετάρτη 26.05, 09.00-12.00, Φυσική