Κωνσταντίνο Σωτηρόπουλο

Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου 2024 10:58

Εξελικτική Βιολογία

Όσες-οι προτίθενται να παρακολουθήσουν το μάθημα κατά το τρέχον εξάμηνο, παρακαλούνται να εγγραφούν στη σελίδα του μαθήματος στο e-course. Στο εξής, όλες οι ανακοινώσεις σχετικά με το μάθημα θα αναρτώνται εκεί.

Ανοιχτή εκδήλωση για τις σοβαρές επιπτώσεις από τη χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων στη ζωή της υπαίθρου και τον άνθρωπο διοργανώνει ο Οργανισμός Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής (Ο.ΦΥ.ΠΕ.ΚΑ), στα Γιάννενα την Παρασκευή, 27/10/23 και ώρα 6.30 – 8.30μμ, στον Πολιτιστικό πολυχώρο «Δημ. Χατζής» (Παλαιά Σφαγεία).

Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας για τις καταστροφικές συνέπειες της τοποθέτησης δηλητηριασμένων δολωμάτων στη φύση αλλά και γενικότερα στη ζωή της υπαίθρου. Τα δηλητηριασμένα δολώματα («φόλες») παραμένουν εδώ και δεκαετίες μια κοινή και εξαιρετικά επιζήμια πρακτική που συνεχίζει να πλήττει τη ζωή στην
ελληνική ύπαιθρο χωρίς να κάνει διακρίσεις.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει παρουσίαση των δράσεων του Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α. ενάντια στα δηλητηριασμένα δολώματα, ενημερωτικές παρουσιάσεις για τη φύση και τη βιοποικιλότητα της περιοχής και τη συνύπαρξη με τον άνθρωπο, προβολή βίντεο, κινητή έκθεση φωτογραφίας καθώς και συζήτηση για τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης του κρίσιμου προβλήματος της χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων.

Την Παρασκευή 20/10/2023 και ώρα 09.30, η φοιτήτρια του ΤΒΕΤ κ. Ιωάννα Μελιτίνη Ανδρουλάκη (Α.Μ. 2098) θα παρουσιάσει τη διπλωματική της εργασία, με τίτλο:

"Διερεύνηση της έκτασης του υβριδισμού μεταξύ των ειδών Pelophylax kurtmuelleri και Pelophylax epeiroticus (Amphibia, Anura) στη λεκάνη της λίμνης Παμβώτιδας".

Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Google Meet: https://meet.google.com/pzq-yhix-mzc

Την Τετάρτη 5/7/2022 και ώρα 12.00, η φοιτήτρια του ΤΒΕΤ κ. Αγγελική Γιαννοπούλου (Α.Μ. 2112) θα παρουσιάσει τη διπλωματική της εργασία, με τίτλο: "Γενετική Ποικιλότητα και Λειτουργική Συνδεσιμότητα Πληθυσμών του Κρισίμως Κινδυνεύοντος Βατράχου της Καρπάθου, Pelophylax cerigensis (Amphibia, Anura)".
Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Google Meet: https://meet.google.com/zcy-gwca-trn

Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2023 11:19

Εξελικτική Βιολογία

Η εισαγωγική διάλεξη του μαθήματος θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 3/3 σύμφωνα με το πρόγραμμα. Στο εξής, όλες οι ανακοινώσεις σχετικά με το μάθημα θα αναρτώνται στο e-course.

Την Πέμπτη 20/10/2022 και ώρα 14.00, ο φοιτητής του ΤΒΕΤ κ. Αναγνώστης Θεοδωρόπουλος θα παρουσιάσει τη διπλωματική του εργασία, με τίτλο: "Γενετική ποικιλότητα και λειτουργική συνδεσιμότητα πληθυσμών του είδους προτεραιότητας Triturus macedonicus στη Βόρεια Πίνδο, με τη χρήση μικροδορυφόρων".
Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Google Meet: meet.google.com/ewj-cuui-iqu

Η πρώτη/εισαγωγική διάλεξη του μαθήματος θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5/10 και ώρα 11.00 σύμφωνα με το πρόγραμμα.
Όσες/οι προτίθενται να παρακολουθήσουν το μάθημα θα πρέπει να προσέλθουν καθώς θα δοθούν λεπτομέρειες για το μάθημα, τις εργαστηριακές ασκήσεις, τον τρόπο εξέτασης κλπ.
Παρακαλώ εγγραφείτε στο e-course του μαθήματος καθώς στο εξής όλες οι σχετικές ανακοινώσεις θα αναρτώνται εκεί.

Καλή ακαδημαϊκή χρονιά.

Την Πέμπτη 7/7/2022 και ώρα 12.00, ο φοιτητής του ΤΒΕΤ κ. Ταξιάρχης Δανέλης θα παρουσιάσει τη διπλωματική του εργασία, με τίτλο: "Χωρική Κατανομή της Γενετικής Ποικιλότητας του Είδους Προτεραιότητας Triturus macedonicus (Amphibia, Urodela) στη Βόρεια Πίνδο, με τη χρήση δεικτών του mtDNA".
Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Google Meet: meet.google.com/kor-orph-dbn

Την Πέμπτη 7/7/2022 και ώρα 11.00, ο φοιτητής του ΤΒΕΤ κ. Θεόδωρος Γιωννάς Μασσέλος θα παρουσιάσει τη διπλωματική του εργασία, με τίτλο: "ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΔΟΜΗΣ ΕΝΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΠΑΚΤΙΚΟΥ ΠΤΗΝΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΟΡΙΑΚΩΝ ΔΕΙΚΤΩΝ ΥΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ".

Τη Δευτέρα 18/4/2022 και ώρα 10.00, η υποψήφια διδάκτορας του ΤΒΕΤ κ. Ελισάβετ-Ασπασία Τόλη θα παρουσιάσει και θα υποστηρίξει ενώπιον της 7μελούς Εξεταστικής Επιτροπής τη διδακτορική της διατριβή, με τίτλο: "Εξέλιξη και Διατήρηση της Παιδομόρφωσης σε Τρίτωνες (Αμφίβια, Ουρόδηλα)".
Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Google meet:
meet.google.com/cry-mkqi-oem

Σελίδα 1 από 16