Αλέξανδρο Δευτεραίο

Η Μιχαέλα Φίλιου, Επίκουρη καθηγήτρια Βιοχημείας στο Τμήμα μας και συνεργαζόμενη ερευνήτρια στο Τμήμα Βιοϊατρικών Ερευνών του ΙΜΒΒ-ΙΤΕ, είναι μία από τις 3 ερευνήτριες που τιμήθηκαν με τα φετεινά Εθνικά Βραβεία L’Oréal-UΝESCO Για τις Γυναίκες στην Επιστήμη για την έρευνά της «Διερευνώντας νέες θεραπευτικές προσεγγίσεις για νευροψυχιατρικές διαταραχές».

Οι άλλες δύο βραβευθείσες είναι η Μαρία Πετροπούλου, Επίκουρη καθηγήτρια στο Τμήμα Φυσικής, και η Αναστασία-Γεωργία Πίππα, Επίκουρη καθηγήτρια στο Τμήμα Φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ.

Τα Ελληνικά βραβεία L’Oréal-UNESCO για τις Γυναίκες στην Επιστήμη (https://www.womeninscience.gr) στοχεύουν στην προώθηση, ενίσχυση και υποστήριξη των επιτευγμάτων των γυναικών, που δραστηριοποιούνται στην έρευνα στον τομέα των Βιοεπιστημών ή των Φυσικών Επιστημών στην Ελλάδα.

Η 11η τελετή βράβευσης του ελληνικού προγράμματος L’Oréal-UNESCO Για τις Γυναίκες στην Επιστήμη είναι διαθέσιμη διαδικτυακά στο https://womeninscience2021.gr μέχρι τις 25 Απριλίου.

l oreal

Παρασκευή, 16 Οκτωβρίου 2020 13:18

Πρόσκληση Ενδιαφέροντος

Δείτε συνημμένα την πρόσκληση ενφιαφέροντος για την πρόσληψη συμβασιούχου διδάκτορα για τις ανάγκες των μαθημάτων:

• Ανατομία και Μορφολογία Φυτών
  • Φυσιολογία φυτών

Βρείτε στα συνημμένα το με αρ. πρωτ. 3544/19.09.2018 έγγραφο του Διευθυντή του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ., Δρ. Νεκτάριου Νασίκα, με θέμα "Μοριοδότηση αιτήσεων υποτροφιών υποψήφιων διδακτόρων του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών, Π.Ι.".

Σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε με προσοχή τα στοιχεία της φόρμας που θα βρείτε στο σύνδεσμο που ακολουθεί. Η καταγραφή των στοιχείων αφορά τους φοιτητές που έχουν φτάσει στο στάδιο παρουσίασης της Διπλωματικής τους Εργασίας.

Η καταγραφή, αυτή, γίνεται για στατιστικούς λόγους, για ενημέρωση των μελών ΔΕΠ καθώς και για την διευκόλυνση της γραμματείας στην έκδοση του πτυχίου σας.

Καταγραφή των υπο παρουσίαση Διπλωματικών Εργασιών

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΩΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ
των προθεσμιών για την υποβολή εργασιών για τα βραβεία του Ιδρύματος Ανάπτυξης του ΜΕ.Κ.Δ.Ε. του Ε.Μ.Π.

(συνημμένο αρχείο)

Τρίτη, 30 Ιουνίου 2015 10:01

Νέο κτίριο ΒΕΤ

pinakida

BET New building 2

Το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 ολοκληρώθηκε και παράδοθηκε το νέο κτήριο του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών. Το κτίριο είναι συνολικής επιφάνειας 3.500 τμ και βρίσκεται απέναντι από το κτίριο της Διοίκησης (Μεταβατικό). Περιλαμβάνει 8 χώρους φοιτητικών εργαστηρίων και 4 αίθουσες διδασκαλίας, καθώς και 2 αίθουσες βαρέων οργάνων. Σημειώνεται δε πως ο πάγιος και επιστημονικός εξοπλισμός του κτιρίου φτάνει το ποσό των 2.350.000€.

BET NEW Building interior 1 BET New building  interior 2

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ
ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ

Με απόφαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στις 18/03/2010, και σύμφωνα με τον στρατηγικό σχεδιασμό του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, προτάθηκε στην Περιφέρεια Ηπείρου η κατά προτεραιότητα χρηματοδότηση της 4ης εφαρμογής του Πολυδύναμου Κτηρίου του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών. Τον Δεκέμβριο του ιδίου έτους, η Περιφέρεια Ηπείρου ενέκρινε την απόφαση χρηματοδότησης στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ.

Στις 14 Δεκεμβρίου 2012, πραγματοποιήθηκε η θεμελίωση του κτηρίου, ενώ στις 3 Δεκεμβρίου 2016 μετά την ολοκλήρωση των οικοδομικών εργασιών, επετεύχθη η προσωρινή παραλαβή του κτηρίου. Τον Ιούλιο του 2016 εγκαταστάθηκε ο πάγιος εξοπλισμός στο κτήριο και τον Οκτώβριο του ίδιου έτους, ξεκίνησαν τα μαθήματα και τα εργαστήρια του Τμήματος.

Η συνολική έκταση του Κτηρίου ανέρχεται σε 3.750 τ.μ. και περιλαμβάνει:
Οκτώ εργαστήρια:

• Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας
  • Βιολογίας και Μικροβιολογίας
  • Βοτανικής και Υδροβιολογίας
  • Οικολογίας και Εξελικτικής Βιολογίας
  • Ανοσολογίας και Αναπτυξιακής Βιολογίας
  • Ζωολογίας και Φυσιολογίας Ζώων
  • Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής
  • Οργανικής Χημείας και Φυσικοχημείας

Δύο αίθουσες διδασκαλίας 100 θέσεων
Δύο αίθουσες διδασκαλίας 50 θέσεων
Αίθουσα Οργάνων
Οκτώ γραφεία Καθηγητών και
Σκοτεινό θάλαμο

Το εν λόγω ερωτηματολόγιο συμπληρώνεται μετά το πρώτο τρίμηνο από την έναρξη της Διπλωματικής Εργασίας, από τον ασκούμενο φοιτητή, όταν εκπονεί τη διπλωματική του εργασία εκτός Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και ο Επιβλέπων του δεν είναι μέλος του τμήματος ούτε και μέλος ΔΕΠ άλλου τμήματος του ΠΙ.
Παρακαλούμε απαντήστε στις ερωτήσεις, σημειώστε τα σχόλια σας σχετικά με την Διπλωματική Εργασία και υποβάλλετε το ερωτηματολόγιο.

Βρείτε το ερωτηματολόγιο στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ερωτηματολόγιο περιοδικής αξιολόγησης διπλωματικής εργασίας