Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024 13:36

Δράση για την ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Τριτοβάθμια

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών υλοποίησε δράση αναφορικά με την ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Συγκεκριμένα, η Δρ. Λευκοθέα-Βασιλική Ανδρέου (μέλος Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Τμήματος) συνδέθηκε με το Καλλιτεχνικό Σχολείο Κοζάνης και συνομίλησε με μαθητές και μαθήτριες, απαντώντας σε ερωτήσεις και δίνοντας διάλεξη πάνω στο θέμα. Έμφαση δόθηκε στους ψυχολογικούς και γνωστικούς παράγοντες που επηρεάζουν τη μετάβαση στο πανεπιστήμιο καθώς και σε στρατηγικές μελέτης και μάθησης.

Θερμές ευχαριστίες στους μαθητές και τις μαθήτριες για το ενδιαφέρον και την αλληλεπίδραση, στη διεύθυνση του σχολείου και ιδιαίτερα στη Δρ. Ιωάννα-Ευπραξία Παρηγορίδη για την ευγενική πρόσκληση.

Η εκδήλωση στην ιστοσελίδα του σχολείου: