Παρασκευή, 03 Νοεμβρίου 2023 10:19

Επίσκεψη στο Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Εν όψει του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παθολογικής Ανατομικής στις 8 Νοεμβρίου 2023, προσκαλούμε τους φοιτητές του ΒΕΤ και όσους συναδέλφους επιθυμούν να επισκεφτούν το Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής του Πανεπιστημίου μας (στο Πανεπιστήμιο και στο Νοσοκομείο) ώστε να μας γνωρίσουν. Να σας επιδείξουμε μέρος του έργου μας και πώς προσεγγίζουμε την κάθε ανθρώπινη νόσο μέσα από το μικροσκόπιο. Πώς βλέπουμε τα κύτταρα και τους ιστούς του ανθρώπινου οργανισμού, πώς διακρίνουμε το φυσιολογικό από το παθολογικό, πώς μπορούμε να ανασύρουμε αρμονία και ομορφιά από ένα καρκινικό κύτταρο που όσο και άσχημο να είναι, μπορεί να αποδειχτεί όμορφο όταν πληροφορήσει ότι ο ασθενής δεν θα πεθάνει από αυτό, γιατί μπορεί το ίδιο το κύτταρο να στοχευτεί θεραπευτικά με συγκεκριμένα φάρμακα.

Για να οργανώσουμε την επίσκεψή σας επικοινωνήστε μέσω email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Άννα Γούσια

Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομίας