Τετάρτη, 05 Οκτωβρίου 2022 11:56

Διάλεξη: Εξέλιξη και Εμβρυϊκή Ανάπτυξη: Η Πολύπλοκη Ιστορία της Διπλής Μας Προέλευσης

Πρόσκληση για μια εμπνευσμένη διάλεξη.

Mε μεγάλη χαρά σας προσκαλούμε στην εναρκτήρια Διάλεξη Καφάτου 2022, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου. Θα πραγματοποιηθεί Διάλεξη με θέμα «Σύνθετη ιστορία της διπλής μας προέλευσης» από τον διακεκριμένο αναπτυξιακό γενετιστή Denis Duboule.

Η διάλεξη είναι ελεύθερη και ανοικτή στο κοινό. Με τις Kafatos Lectures στοχεύουμε να φέρουμε κάθε χρόνο το παγκόσμιο κοινό σε επαφή με πρωτοποριακή και επίκαιρη έρευνα στις βιοεπιστήμες καθώς και με επιστήμονες, τιμώντας παράλληλα την κληρονομιά του καθηγητή Φώτη Καφάτου, μιας εξέχουσας ελληνικής προσωπικότητας της σύγχρονης βιολογίας. Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά σε όλο τον κόσμο και θα υπάρχει ταυτόχρονη μετάφραση στα ελληνικά.

Ελπίζουμε να καλωσορίσουμε συμμετέχοντες από όλα τα στάδια της ζωής: από μαθητές και φοιτητές έως συνταξιούχους.

Ο σύνδεσμος για εκ του μακρόθεν παρακολούθηση είναι:

Περισσότερες πληροφορίες για τη σειρά Kafatos Lectures:

Με τις καλύτερες ευχές μας,

Μπάμπης Σαββάκης, Ομότιμος Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης,

και μέλος της Επιτροπής Επιλογής Διαλέξεων Καφάτου

Επίσης εκ μέρους των

Matthias Hentze, Διευθυντή του EMBL

Fátima Gebauer, Πρόεδρο του Συλλόγου Αποφοίτων του EMBL

18:30-18:40 Τοπική ώρα

Καλωσόρισμα: Βασίλης Λαμπρινός, Δήμαρχος Ηρακλείου

18:40-18:50 Τοπική ώρα

Σχετικά με το Βραβείο: Μπάμπης Σαββάκης, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης