Τετάρτη, 08 Δεκεμβρίου 2021 13:57

2022-ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (BCL)

Την Παρασκευή 10/12/2021 και ώρα 15.00 στην Αιθ. 4 (μεταβατικό) θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση των θεμάτων των διπλωματικών εργασιών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, θα παρουσιαστούν τα κριτήρια αξιολόγησης και επιλογής των υποψηφίων διπλωματικών φοιτητών και οι απαιτήσεις του κάθε ερευνητικού θέματος.

Τα βασικά κριτήρια αξιολόγησης των υποψηφίων περιλαμβάνουν: (α) αναλυτική βαθμολογία – Μ.Ο.στα μαθήματα του ΒΕΤ, (β) επίδοση στα μαθήματα του Εργαστηρίου BCL (ένα υποχρεωτικό & τρία επιλογής), (γ) ευρύτερη δραστηριοποίηση στο περιβαλλοντικό κλάδο (συνέδρια, σεμινάρια, εθελοντισμός, συμμετοχή σε ΜΚΠΟ κτλ), (δ) γνώση R, και (ε) γνώση GIS.

Πλέον αυτών, τα κριτήρια εξειδικεύονται σε κάθε θέμα:  πρότερη ερευνητική εμπειρία στο κάθε θέμα (συνέδρια, πρακτική άσκηση, συμμετοχή σε δράσεις του BCL, εθελοντισμός, εμπειρία πεδίου), δυνατότητα μετακίνησης και έρευνας στο πεδίο (άδεια οδήγησης, αυ/το τετρακίνησης, ορειβατική εμπειρία) ή/ και άλλα κριτήρια (μάκρο-φωτογράφηση κτλ). Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές που θα ήθελαν να ενημερωθούν να προσέλθουν στη συνάντηση.

2022

Το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 προσφέρονται οι εξής διπλωματικές εργασίες από το Εργαστήριο Διατήρησης της Βιοποικιλότητας.

Θέμα 1: Πρότυπα ποικιλότητας των πεταλούδων στο άστυ των Ιωαννίνων

Θέμα 2: Πρότυπα ποικιλότητας των πουλιών στο άστυ των Ιωαννίνων

Θέμα 3: Επίδραση της βόσκησης στις υποαλπικές κοινότητες της εντομοπανίδας στο Ε.Π. Β. Πίνδου

Θέμα 4: Επίδραση της βόσκησης στην υποαλπική χλωρίδα στο Ε.Π. Β. Πίνδου

Θέμα 5: Επίδραση της χλωριδικής σύνθεσης και δομής στην εντομοπανίδα ενδημικών και απειλούμενων ειδών Ορθοπτέρων της Ν. Πίνδου

Θέμα 6: Οικολογία και καθεστώς προστασίας του ενδημικού και κινδυνεύοντος είδος Pryonotropis willemsorum

Θέμα 7 : Χωροθέτηση αιολικών σταθμών παραγωγής ενέργειας στην Ευρώπη

Θέμα 8: Πρότυπα δραστηριότητας του λύκου και σύγκρουση με την κτηνοτροφία στο Ε. Π. Παμβώτιδας * Το θέμα θα προσφερθεί αν υπάρξει χρηματοδότηση.

2021

Ενημερώνονται οι φοιτητές πως τα εν εξελίξει θέματα διπλωματικών εργασιών στο ΒΕΤ (έχουν καλυφθεί) είναι τα εξής

• Πρότυπα ποικιλότητας και δραστηριότητας θηλαστικών ως προς την ανθρωπογενή όχληση στο Νομό Ιωαννίνων. Γιώτα Παπατζήμα. Επιβλέπων Β. Κατή & Μ. Πετρίδου (Υπ. Διδ. Εργαστηρίου BCL)
  • Χωροχρονικά πρότυπα δραστηριότητας του λύκου στο Εθνικό Πάρκο Δέλτα Αξιού. Α. Ιωακειμείδου. Επιβλέπων: Β. Κατή & Γ. Ηλιόπουλος (PhD, Καλλιστώ, συνεργάτης Εργαστηρίου BCL)