Παρασκευή, 09 Ιουλίου 2021 08:50

Θερινό Σχολείο με Θέμα Διαχείριση Οικοσυστημάτων

Όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν ένα θερινό σχολείο με τίτλο The potential of UNESCO Biosphere Reserves for Τransboundary Ecosystem Management and Conflict Preventionin the Lake Shkodra/Skadar and Bojana/Buna River Region, που θα πραγματοποιηθεί από 28 Αυγούστου έως 4 Σεπτεμβρίου, στην Αλβανία, στην περιοχή της Λίμνης Σκόδρα, παρακαλούνται να το δηλώσουν. Θα πραγματοποιηθεί στα Αγγλικά και πιστώνεται με 4  ECTS.Το θερινό σχολείο είναι συνέχεια σειράς άλλων παρόμοιων που έχουν πραγματοποιηθεί τα προηγούμενα χρόνια με συμμετοχή του ΒΕΤ και συντονισμό από το Πανεπιστήμιο Eberswalde της Γερμανίας. Οι φοιτητές θα εκπαιδευτούν σε θέματα διαχείρισης προστατευόμενων περιοχών (ΠΠ) με έμφαση στις διακρατικές ΠΠ, με χρήση των εργαλείων των Open  Standards/Adaptive  Management και με εφαρμογή σε μια διασυνοριακή περιοχή που αποτελεί απόθεμα της βιόσφαιρας (Biosphere  Reserve) της  UNESCO. Τέσσερις (4) θέσεις είναι διαθέσιμες για τους φοιτητές από το ΒΕΤ.Οι φοιτητές χρειάζεται να οργανώσουν τον τρόπο που θα μεταβούν στην περιοχή της Λίμνης Σκόδρα και τα σχετικά με την ασφάλειά τους. Καλύπτεται όλο το κόστος των μεταφορικών, της διαμονής και διατροφής τους, καθώς και της διδασκαλίας και των εκδρομών στο πλαίσιο του θερινού σχολείου. Οι εκδηλώσεις ενδιαφέροντος (γράμμα και βιογραφικό στα αγγλικά) να σταλούν στον καθηγητή J.M. Halley (jhalley@uoi.gr) μέχρι 25 Ιουλίου.