Τρίτη, 30 Ιουνίου 2020 15:11

Διπλωματική εργασία επί των θηλαστικών-δήλωση ενδιαφέροντος

ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

30/6/2020

Θέμα:  Πρότυπα ποικιλότητας και δραστηριότητας θηλαστικών ως προς την ανθρωπογενή όχληση στο Νομό Ιωαννίνων

Περιγραφή: Ο/Η φοιτητής/τρια θα αναλάβει να επεξεργαστεί τα πρωτογενή δεδομένα που θα συλλεχτούν από δίκτυο φωτοπαγίδων (cameratraps) που θα τοποθετηθούν κατάλληλα στο Νομό Ιωαννίνων στα πλαίσια διεξαγόμενης διδακτορικής έρευνας. Η διπλωματική περιλαμβάνει: (α) μερική συμμετοχή στις εργασίες πεδίου, (β) καταχώρηση δεδομένων: αναγνώριση των ειδών θηλαστικών και του τύπου ανθρωπογενούς δραστηριότητας μέσω φωτογραφιών και καταχώρηση των παρατηρήσεων σε βάση δεδομένων,  (γ) ανάλυση δεδομένων: ανάλυση ποικιλότητας ειδών, συχνότητα παρουσίας και προτύπων δραστηριότητας ειδών θηλαστικών, σύγκριση αυτών ως προς την ανθρωπογενή όχληση, (δ) βιβλιογραφική οργάνωση διεθνούς βιβλιογραφίας και (δ) συγγραφή διπλωματικής εργασίας.

Ο/Η φοιτητής/τρια δύναται να θα συμμετάσχει σε σχετική διεθνή δημοσίευση.

Απαιτούμενος εξοπλισμός: Υπολογιστής Laptop. Συνεργασία: Μαρία Πετρίδου, Υπ. Διδάκτορας Εργαστηρίου. Σχετική δημοσίευση: Oberosler, V., Groff, C., Iemma, A. etal. The influence of human disturbance on occupancy and activity patterns of mammals in the Italian Alps from systematic camera trapping. MammBiol87, 50–61 (2017). https://doi.org/10.1016/j.mambio.2017.05.005

Εργασία πεδίου: Ιούλιος – Αύγουστος: μερική συμμετοχή. Εργασία γραφείου: Οκτώβριος -….

Παρακαλώ, για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το Εργαστήριο, μέσω ε-μαιλ στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Εάν δεν επιλεγεί διπλωματικός/ή φοιτήτρια, η πρόσκληση αφορά και σε φοιτητές μικρότερων ετών.

Παρακαλώ δηλώστε το ενδιαφέρον σας άμεσα, κατά προτίμηση πριν τις 10/7/2020

Εργαστήριο Διατήρησης της Βιοποικιλότητας