Πέμπτη, 25 Ιανουαρίου 2018 13:05

Ερευνητικά θέματα Τμήματος Ιατρικής για σπουδαστές ΒΕΤ

Εκ μέρους του Αναπληρωτή Καθηγητή του τμήματος Ιατρικής, κυρίου Δημολιάτη Ιωάννη,

Προτείνονται τα ακόλουθα δύο ερευνητικά θέματα για διπλωματική εργασία σε προπτυχιακό επίπεδο:

1. "Διάρκεια ζωής των επιμέρους κυττάρων του σώματος", ιδίως σε συνδυασμό και αντιπαράθεση με τη διάρκεια ζωής των μονοκύτταρων οργανισμών. Η συγκεκριμένη πρόταση, μπορεί να ολοκληρωθεί ως βιβλιογραφική έρευνα, ή να εξελιχτεί σε πειραματική διερεύνηση της ανανέωσης των κυττάρων που αποπίπτονται στον άνθρωπο αλλά και στα υπόλοιπα ζώα, στα φυτά, στους μονοκύτταρους οργανισμούς κ.τ.λ.

2. "Σύγκρουση εγκεφάλου - γονιδιώματος". Οι τρεις τεράστιες βάσεις δεδομένων ενσωματωμένες στο σώμα μας είναι το γονιδίωμα, ανοσολογικό σύστημα, εγκέφαλος. Τι γίνεται αν οι εντολές των τριών βάσεων αντιτίθενται;

Όποιος ενδιαφέρεται, παρακαλείται να επικοινωνήσει με τον:

Αν. Καθηγητή κύριο Δημολιάτη Ιωάννη,

Εργαστήριο Ιατρικής Ψυχολογίας, Τομέας Κοινωνικής Ιατρικής και Ψυχικής Υγείας,

Τμήμα Ιατρικής,Σχολή Επιστημών Υγείας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Εσωτερικό: 7607

Διαβάστηκε 1946 φορές