Παρασκευή, 05 Μαΐου 2017 14:36

Διάλεξη εξωτερικής ομιλήτριας στα πλάισια του μαθήματος Βιολογία ΙΙ

Η Δρ. Olena Riabinina (Marie Curie Fellow, Division of Neuroscience and Psychology, Faculty of Biology, Medicine and Health, University of Manchester, UK) θα δώσει διάλεξη στα πλαίσια του μαθήματος Βιολογία ΙΙ με θέμα "Use of insects in modern biological research". Η διάλεξη θα λάβει χώρα στις 8 Μαΐου, ήμερα Δευτέρα και ώρα 11π.μ. στην αίθουσα 2, στο Μεταβατικό κτίριο. Η διάλεξη προορίζεται για φοιτητές αλλά όλα τα μέλη του διδακτικού προσωπικού είναι ευπρόσδεκτα.

Εάν επιθυμείτε να συζητήσετε περαιτέρω με την Δρ. Riabinina παρακαλώ επικοινωνήστε με την κα Ανδρέου (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ).

Δείτε παρακάτω ένα σύντομο σημείωμα σχετικά με τα ερευνητικά ενδιαφέροντα της Δρ. Riabinina.

"The overall aim of my research is to understand how information about the environment is processed in the brain, and how it leads to a behavioural response. Currently, I am studying olfactory processing in fruit flies Drosophila and malaria mosquitoes Anopheles gambiae. I am also developing genetic tools in these insect species, in order to be able to manipulate and record neuronal activity. My research involves techniques of molecular biology, genetics, electrophysiology, live imaging and behavioural analysis."

Διαβάστηκε 1938 φορές